Gennem Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Sandager 6A, 2605 Brøndby. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen er lokaliseret på Sandager 6A, 2605 Brøndby. Ejendommen har et bygningsareal á 340 m² og blev konstrueret i 1961 på den 958 m² store grund. Den seneste handel fandt sted den 1. marts 2026, hvor SA6 ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,35 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 479.000 kr.
Fakta om Sandager 6A, 2605 Brøndby
Industriejendommen er placeret på Sandager 6A, 2605 Brøndby og består af én bygning med et samlet bygningsareal på 340 m² fordelt på tre erhvervsenheder. Den primære bygning er opført i 1961 og er beliggende på en 958 m² stor grund.
Egenskaber
Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover ekstra arealer, der samlet set udgør 340 m² (udnyttet tagetage 189 m², kælder 151 m²). Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Bygningen fik senest i 2025 tildelt et energimærke C, og ejendommens årlige energiforbrug er estimeret til kr. 68200. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 26.467 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. marts 2026, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 4,35 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor SA6 ApS købte ejendommen af Sandager 6 ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 8.223 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 479.000 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af SA6 ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Mads Peter Skøttegaard Buch er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Mads Peter Skøttegaard Buch, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Mads Peter Skøttegaard Buch i alt fire ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
SA6 ApS ejer Sandager 6A, 2605 Brøndby.
Ejendommens BBR-areal er 340 m² på Sandager 6A, 2605 Brøndby.
Den primære bygning blev opført i 1961 på Sandager 6A, 2605 Brøndby.
Prisen var 4,35 mio. kr., da Sandager 6A, 2605 Brøndby senest blev handlet i 2026.
2,3 mio. kr. er vurdering på Sandager 6A, 2605 Brøndby.