kommunerne nedenfor.
Sallingsundvej 5
6715 Esbjerg NFå alle informationer om Sallingsundvej 5, 6715 Esbjerg N på Resights. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
På Sallingsundvej 5, 6715 Esbjerg N finder du ejendommen. I 2019 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal á 1.256 m² på en 17.110 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 18. maj 2018, hvor EJENDOMSSELSKABET CARDIT ESBJERG ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,75 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 8,55 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,46 mio. kr.
Fakta om Sallingsundvej 5, 6715 Esbjerg N
Industriejendommen er beliggende på Sallingsundvej 5, 6715 Esbjerg N og består af én bygning på 1.256 m² fordelt på én erhvervsenhed. Hovedbygningen er opført i 2019 og befinder sig på en 17.110 m² stor grund.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 2 plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af fibercement uden asbest, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Bygningen blev senest i 2019 tildelt et energimærke A2015, og ejendommens årlige energiforbrug er estimeret til kr. 29600. Den primære benyttelse af ejendommen er til handel og/eller kontor. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 36.939 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 18. maj 2018, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 4,75 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor EJENDOMSSELSKABET CARDIT ESBJERG ApS købte ejendommen af BANGS GÅRD A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 3.781 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 8,55 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,46 mio. kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af EJENDOMSSELSKABET CARDIT ESBJERG ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Peter Jensen Toft er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer har i alt fire ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 24,8 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Peter Jensen Toft, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Peter Jensen Toft i alt ni ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Sallingsundvej 5, 6715 Esbjerg N?
EJENDOMSSELSKABET CARDIT ESBJERG ApS ejer Sallingsundvej 5, 6715 Esbjerg N.
Hvad er BBR-arealet på Sallingsundvej 5, 6715 Esbjerg N?
Ejendommens BBR-areal er 1.256 m² på Sallingsundvej 5, 6715 Esbjerg N.
Hvornår blev Sallingsundvej 5, 6715 Esbjerg N opført?
Den primære bygning blev opført i 2019 på Sallingsundvej 5, 6715 Esbjerg N.
Hvad er Sallingsundvej 5, 6715 Esbjerg N værd?
Prisen var 4,75 mio. kr., da Sallingsundvej 5, 6715 Esbjerg N senest blev handlet i 2018.
Hvad er Sallingsundvej 5, 6715 Esbjerg N vurderet til?
8,55 mio. kr. er vurdering på Sallingsundvej 5, 6715 Esbjerg N.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.