Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE427471ESR657-281468

Sabroesvej 3D, 3 5

7400 Herning
Herning Herning Bygrunde, 230dc (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2016

Areal

Beboelsesareal119 m²

Få alle oplysninger om Sabroesvej 3D, 3. 5, 7400 Herning på Resights. Undersøg lejlighedens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Sabroesvej 3D, 3. 5, 7400 Herning findes lejligheden. Den seneste transaktion fandt sted den 2. maj 2018, hvor PFA DK Boliger Lav A/S erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 64,5 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,32 mio. kr., hvoraf grunden udgør 791.000 kr.

Fakta om Sabroesvej 3D, 3. 5, 7400 Herning

Ejerlejligheden er beliggende på Sabroesvej 3D, 3. 5, 7400 Herning. Lejligheden fordeler sig på 3 værelser og har et BBR-areal på 119 m², mens det tinglyste areal udgør 107 m².

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 5 plan. Ser man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af betonelementer, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Den hovedsagelige anvendelse af lejligheden er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.543 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 2. maj 2018, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 64,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor PFA DK Boliger Lav A/S købte lejligheden af BGM Ejendomme A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 14.896 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,32 mio. kr., hvoraf grunden udgør 791.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af PFA DK Boliger Lav A/S, der først og fremmest beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens PFA HOLDING A/S er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt 1.712 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 11,83 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Michael Hansen, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har PFA HOLDING A/S i alt 6.101 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

PFA DK Boliger Lav A/S ejer Sabroesvej 3D, 3. 5, 7400 Herning.

Den primære bygning blev opført i 2016 på Sabroesvej 3D, 3. 5, 7400 Herning.

Prisen var 64,5 mio. kr., da Sabroesvej 3D, 3. 5, 7400 Herning senest blev handlet i 2018.

2,32 mio. kr. er vurdering på Sabroesvej 3D, 3. 5, 7400 Herning.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis