Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE501045ESR223-099335

Rungsted Havn 30B, 1 th

2960 Rungsted Kyst
Hørsholm Rungsted By, Rungsted, 29l (Byzone) Kontor
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1979

Areal

Erhvervsareal125 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Rungsted Havn 30B, 1. th, 2960 Rungsted Kyst. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Rungsted Havn 30B, 1. th, 2960 Rungsted Kyst. Den 1. maj 2003 fandt den seneste transaktion sted, da LANGERUP ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,31 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,75 mio. kr.

Fakta om Rungsted Havn 30B, 1. th, 2960 Rungsted Kyst

Enheden er beliggende på Rungsted Havn 30B, 1. th, 2960 Rungsted Kyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af træ, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til handel og/eller kontor. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 17.000 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Prisen var 1,31 mio. kr. i den seneste tinglyste transaktion d. 1. maj 2003. Det giver en kvadratmeterpris på 10.521 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1,75 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af LANGERUP ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med detailhandel med lystbåde og udstyr hertil, mens Bent Langerup Jensen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 1,26 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Bent Langerup Jensen, der også agerer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Bent Langerup Jensen i alt fem ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

LANGERUP ApS ejer Rungsted Havn 30B, 1. th, 2960 Rungsted Kyst.

Den primære bygning blev opført i 1979 på Rungsted Havn 30B, 1. th, 2960 Rungsted Kyst.

Prisen var 1,31 mio. kr., da Rungsted Havn 30B, 1. th, 2960 Rungsted Kyst senest blev handlet i 2003.

1,75 mio. kr. er vurdering på Rungsted Havn 30B, 1. th, 2960 Rungsted Kyst.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis