Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE501053ESR223-102352

Rungsted Havn 16G

2960 Rungsted Kyst
Hørsholm Rungsted By, Rungsted, 29r (Byzone) Restaurant/café
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1994

Areal

Erhvervsareal127 m²

Resights giver dig alle informationer om ejendommen på Rungsted Havn 16G, 2960 Rungsted Kyst. Se ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Rungsted Havn 16G, 2960 Rungsted Kyst. Den 14. februar 2014 fandt den seneste transaktion sted, da GILLELEJE BADEHOTEL ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 3 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,3 mio. kr.

Fakta om Rungsted Havn 16G, 2960 Rungsted Kyst

Enheden er beliggende på Rungsted Havn 16G, 2960 Rungsted Kyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af træ, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til servicevirksomhed og/eller hotel. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 22.500 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 14. februar 2014, hvor værdiansættelsen var 3 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor GILLELEJE BADEHOTEL ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 23.622 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,3 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af GILLELEJE BADEHOTEL ApS, der primært beskæftiger sig med servering af mad i restauranter og caféer, mens Humberto Orsini er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 20,5 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Humberto Orsini, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Humberto Orsini i alt 14 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

GILLELEJE BADEHOTEL ApS ejer Rungsted Havn 16G, 2960 Rungsted Kyst.

Den primære bygning blev bygget i 1994 på Rungsted Havn 16G, 2960 Rungsted Kyst.

Prisen var 3 mio. kr., da Rungsted Havn 16G, 2960 Rungsted Kyst senest blev handlet i 2014.

2,3 mio. kr. er vurdering på Rungsted Havn 16G, 2960 Rungsted Kyst.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis