Resights giver dig alle oplysninger om huset på Rosenhaven 36, 9330 Dronninglund. Undersøg husets seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Huset ligger på Rosenhaven 36, 9330 Dronninglund. Huset har et bygningsareal på 92 m² og blev konstrueret i 2023 på en 400 m² stor grund. Den 21. april 2026 fandt den seneste handel sted, da Boligselskabet JR Nordjylland ApS sikrede sig huset i en almindelig fri handel til en værdi á 40 mio. kr.
Fakta om Rosenhaven 36, 9330 Dronninglund
Rækkehuset har et samlet bygningsareal på 92 m² og ligger placeret på Rosenhaven 36, 9330 Dronninglund. Hovedbygningen er bygget i 2023 og er beliggende på en 400 m² stor grund. Huset fordeler sig på 3 værelser og har et BBR-areal på 92 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Husets hovedbygning er bygget i ét plan. I forhold til rækkehusets køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Huset benyttes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 7.654 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 21. april 2026, hvor værdiansættelsen af huset var 40 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Boligselskabet JR Nordjylland ApS købte huset af Rosenhaven Dronninglund ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 15.936 kr.
Ejerinfo
Huset er officielt ejet af Boligselskabet JR Nordjylland ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Rasmus Thostrup Møller er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer huset igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til rækkehuset er der to led. Den officielle ejer har i alt 27 ejendomme i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Jens Fuglsang Bruun, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Rasmus Thostrup Møller i alt 52 ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
Boligselskabet JR Nordjylland ApS ejer Rosenhaven 36, 9330 Dronninglund.
Enhedens BBR-areal er 92 m² på Rosenhaven 36, 9330 Dronninglund.
Den primære bygning blev bygget i 2023 på Rosenhaven 36, 9330 Dronninglund.
Prisen var 40 mio. kr., da Rosenhaven 36, 9330 Dronninglund senest blev handlet i 2026.