Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE100372104ESR810-017815

Rosenhaven 16

9330 Dronninglund
Brønderslev Ørsø Fjerding, Dronninglund, 104ki (Byzone) Dobbelthus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2023
Bebyggelsesprocent23%

Areal

Grundareal401 m²
Bygningsareal92 m²
Beboelsesareal92 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om huset på Rosenhaven 16, 9330 Dronninglund. Se husets sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Rosenhaven 16, 9330 Dronninglund kan du finde huset. I 2023 blev huset opført og har i dag et bygningsareal på 92 m² på en 401 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 21. april 2026, hvor Boligselskabet JR Nordjylland ApS sikrede sig huset i en almindelig fri handel til en værdi á 40 mio. kr.

Fakta om Rosenhaven 16, 9330 Dronninglund

Rækkehuset har et samlet bygningsareal á 92 m² og ligger placeret på Rosenhaven 16, 9330 Dronninglund. Den primære bygning er opført i 2023 og ligger på en 401 m² stor grund. Huset fordeler sig på 3 værelser og har et BBR-areal på 92 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Husets primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Den primære benyttelse af huset er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 7.731 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 21. april 2026, hvor værdiansættelsen af huset var 40 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Boligselskabet JR Nordjylland ApS købte huset af Rosenhaven Dronninglund ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 15.936 kr.

Ejerinfo

Huset er officielt ejet af Boligselskabet JR Nordjylland ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Rasmus Thostrup Møller er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer huset igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til rækkehuset er der to led. Den officielle ejer har i alt 27 ejendomme i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Jens Fuglsang Bruun, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Rasmus Thostrup Møller i alt 52 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Boligselskabet JR Nordjylland ApS ejer Rosenhaven 16, 9330 Dronninglund.

Enhedens BBR-areal er 92 m² på Rosenhaven 16, 9330 Dronninglund.

Den primære bygning blev opført i 2023 på Rosenhaven 16, 9330 Dronninglund.

Prisen var 40 mio. kr., da Rosenhaven 16, 9330 Dronninglund senest blev handlet i 2026.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis