Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4269065ESR615-294969

Rønnealle 2

8740 Brædstrup
Horsens Brædstrup By, Ring, 6gl (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1974
Bebyggelsesprocent14%

Areal

Grundareal926 m²
Bygningsareal130 m²
Beboelsesareal130 m²

Få alle oplysninger om Rønnealle 2, 8740 Brædstrup på Resights. Undersøg ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Rønnealle 2, 8740 Brædstrup. Ejendommen har et bygningsareal på 130 m² og blev konstrueret i 1974 på en 926 m² stor grund. Den 27. juni 2022 fandt den seneste handel sted, da AWT Invest ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,33 mio. kr., hvoraf grunden udgør 522.000 kr.

Fakta om Rønnealle 2, 8740 Brædstrup

Villaen har et samlet bygningsareal á 130 m² og ligger på Rønnealle 2, 8740 Brædstrup. Den primære bygning er opført i 1974 og er lokaliseret på en 926 m² stor grund. Ejendommen har 4 værelser og har et BBR-areal på 130 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. I forhold til villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens primære anvendelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 6.624 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 27. juni 2022, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 1,1 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor AWT Invest ApS købte ejendommen af JYSK BOLIG- OG ERHVERVSUDLEJNING, BRÆDSTRUP ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 8.461 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,33 mio. kr., hvoraf grunden udgør 522.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af AWT Invest ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Allan Kåstrup Kristensen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 2 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Allan Kåstrup Kristensen, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Allan Kåstrup Kristensen i alt fire ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

AWT Invest ApS ejer Rønnealle 2, 8740 Brædstrup.

Enhedens BBR-areal er 130 m² på Rønnealle 2, 8740 Brædstrup.

Den primære bygning blev opført i 1974 på Rønnealle 2, 8740 Brædstrup.

Prisen var 1,1 mio. kr., da Rønnealle 2, 8740 Brædstrup senest blev handlet i 2022.

1,33 mio. kr. er vurdering på Rønnealle 2, 8740 Brædstrup.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis