Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4372880ESR630-007225

Rødeskolevej 10

7300 Jelling
Vejle Jelling By, Jelling, 33a (Landzone) Stuehus til landbrugsejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1880
Bebyggelsesprocent2%

Areal

Grundareal66.640 m²
Bygningsareal1.240 m²
Beboelsesareal104 m²
Erhvervsareal1.136 m²

Gennem Resights kan du få alle informationer om grunden på Rødeskolevej 10, 7300 Jelling. Se grundens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Rødeskolevej 10, 7300 Jelling finder du grunden. Grunden udgør et samlet areal på 66.640 m². Den seneste handel fandt sted den 2. maj 2025, hvor JG Latinvest ApS erhvervede sig grunden i en almindelig fri handel til en værdi á 3,8 mio. kr. Grunden er af det offentlige vurderet til 3,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 947.300 kr.

Fakta om Rødeskolevej 10, 7300 Jelling

Industrigrunden er placeret på Rødeskolevej 10, 7300 Jelling og består af seks bygninger med et samlet bygningsareal på 1.240 m² udgjort af en beboelsesenhed og fem erhvervsenheder. Grunden udgør 66.640 m².

Egenskaber

Den hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Grunden benyttes primært til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 7.236 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 2. maj 2025, hvor værdiansættelsen var 3,8 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor JG Latinvest ApS købte grunden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 3.070 kr. Industrigrunden er af det offentlige vurderet til 3,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 947.300 kr.

Ejerinfo

Grunden er officielt ejet af JG Latinvest ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Jacob Klostergaard Glibstrup er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer grunden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industrigrunden er der et led. Den officielle ejer besidder i alt fire ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 19,4 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jacob Klostergaard Glibstrup, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Jacob Klostergaard Glibstrup i alt fem ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

JG Latinvest ApS ejer Rødeskolevej 10, 7300 Jelling.

Grundarealet er 66.640 m² på Rødeskolevej 10, 7300 Jelling.

Den primære bygning blev opført i 1880 på Rødeskolevej 10, 7300 Jelling.

Prisen var 3,8 mio. kr., da Rødeskolevej 10, 7300 Jelling senest blev handlet i 2025.

3,3 mio. kr. er vurdering på Rødeskolevej 10, 7300 Jelling.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis