Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE140587ESR101-007399

Robert Jacobsens Vej 93, 5 th

2300 København S
København Sundby Overdrev, København, 966a (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2009

Areal

Beboelsesareal94 m²

Få alle oplysninger om Robert Jacobsens Vej 93, 5. th, 2300 København S på Resights. Se lejlighedens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Robert Jacobsens Vej 93, 5. th, 2300 København S ligger lejligheden. Den 14. februar 2012 fandt den seneste transaktion sted, da BALDER STÆVNEN ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 150 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 3,99 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,09 mio. kr.

Fakta om Robert Jacobsens Vej 93, 5. th, 2300 København S

Ejerlejligheden ligger på Robert Jacobsens Vej 93, 5. th, 2300 København S. Lejligheden fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 94 m², hvoraf 82 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 11 plan. Ser man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af betonelementer, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Lejlighedens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 12.067 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Prisen var 150 mio. kr. ved seneste tinglyste transaktion d. 14. februar 2012. Det giver en kvadratmeterpris på 1,59 mio. kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 3,99 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,09 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af BALDER STÆVNEN ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Fastighets AB Balder er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 75 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 294 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Flemming Joseph Jensen, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Fastighets AB Balder i alt 4.477 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

BALDER STÆVNEN ApS ejer Robert Jacobsens Vej 93, 5. th, 2300 København S.

Den primære bygning blev opført i 2009 på Robert Jacobsens Vej 93, 5. th, 2300 København S.

Prisen var 150 mio. kr., da Robert Jacobsens Vej 93, 5. th, 2300 København S senest blev handlet i 2012.

3,99 mio. kr. er vurdering på Robert Jacobsens Vej 93, 5. th, 2300 København S.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis