Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2164315ESR151-027032

Roasvej 30

2750 Ballerup
Ballerup Ballerup By, Pederstrup, 1ms (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1961
Bebyggelsesprocent27%

Areal

Grundareal719 m²
Bygningsareal122 m²
Beboelsesareal184 m²
Areal af udnyttet tagetage70 m²

Få alle informationer om Roasvej 30, 2750 Ballerup på Resights. Undersøg ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Roasvej 30, 2750 Ballerup. Ejendommen har et bygningsareal på 122 m² og blev konstrueret i 1961 på en 719 m² stor grund. Den 25. marts 2026 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,3 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 4,65 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,09 mio. kr.

Fakta om Roasvej 30, 2750 Ballerup

Villaen er beliggende på Roasvej 30, 2750 Ballerup og har et samlet bygningsareal á 122 m². Den primære bygning, der er bygget i 1961, blev senest ombygget i 1976 og ligger på en 719 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 184 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der udgør 70 m². Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af letbetonsten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Hovedbygningen fik senest i 2026 tildelt et energimærke D. Ejendommen anvendes primært til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 25.672 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 25. marts 2026, hvor værdiansættelsen på villaen var 4,3 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 22.395 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 4,65 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,09 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Roasvej 30, 2750 Ballerup.

Enhedens BBR-areal er 184 m² på Roasvej 30, 2750 Ballerup.

Den primære bygning blev opført i 1961 på Roasvej 30, 2750 Ballerup.

Prisen var 4,3 mio. kr., da Roasvej 30, 2750 Ballerup senest blev handlet i 2026.

4,65 mio. kr. er vurdering på Roasvej 30, 2750 Ballerup.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis