Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE9767892ESR510-014820

Risager 42

6100 Haderslev
Haderslev Åstrup Ejerlav, Åstrup, 6au (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2006
Bebyggelsesprocent22%

Areal

Grundareal912 m²
Bygningsareal201 m²
Beboelsesareal145 m²

Få alle informationer om Risager 42, 6100 Haderslev på Resights. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Risager 42, 6100 Haderslev. I 2006 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal á 201 m² på en 912 m² stor grund. Den 28. april 2026 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,74 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 569.000 kr.

Fakta om Risager 42, 6100 Haderslev

Villaen har et samlet bygningsareal på 201 m² og ligger på Risager 42, 6100 Haderslev. Hovedbygningen er bygget i 2006 og er beliggende på en 912 m² stor grund. Ejendommen har 5 værelser og har et BBR-areal på 145 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Bygningen blev senest i 2025 tildelt et energimærke B, og ejendommens årlige energiforbrug er anslået til kr. 13100. Ejendommens primære benyttelse er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.944 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 28. april 2026, hvor værdiansættelsen på villaen var 2,74 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 13.656 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 569.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Risager 42, 6100 Haderslev.

Enhedens BBR-areal er 145 m² på Risager 42, 6100 Haderslev.

Den primære bygning blev bygget i 2006 på Risager 42, 6100 Haderslev.

Prisen var 2,74 mio. kr., da Risager 42, 6100 Haderslev senest blev handlet i 2026.

2,2 mio. kr. er vurdering på Risager 42, 6100 Haderslev.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis