Via Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Rigtrupvej 2A, Voldum, 8370 Hadsten. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen er lokaliseret på Rigtrupvej 2A, Voldum, 8370 Hadsten. Ejendommen har et bygningsareal på 342 m² og blev opført i 1915 på den 2.497 m² store grund. Den 1. oktober 2002 fandt den seneste handel sted, da OFELIA VOLDUM ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,2 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 6,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,16 mio. kr.
Fakta om Rigtrupvej 2A, Voldum, 8370 Hadsten
Beboelsesejendommen er beliggende på Rigtrupvej 2A, Voldum, 8370 Hadsten og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 342 m² fordelt på seks beboelsesenheder. Hovedbygningen, der er bygget i 1915, blev senest moderniseret i 2007 og er beliggende på en 2.497 m² stor grund.
Egenskaber
Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt udgør 287 m² (udnyttet tagetage 272 m², kælder 15 m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 12.432 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Værdiansættelsen var 2,2 mio. kr. ved seneste tinglyste transaktion d. 1. oktober 2002. Det giver en kvadratmeterpris på 3.503 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 6,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,16 mio. kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af OFELIA VOLDUM ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med anden finansiel formidling i.a.n., mens Søren Lystlund er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til beboelsesejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 4,42 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Morten Lystlund, der agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Søren Lystlund i alt to ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
OFELIA VOLDUM ApS ejer Rigtrupvej 2A, Voldum, 8370 Hadsten.
Ejendommens BBR-areal er 342 m² på Rigtrupvej 2A, Voldum, 8370 Hadsten.
Den primære bygning blev bygget i 1915 på Rigtrupvej 2A, Voldum, 8370 Hadsten.
Prisen var 2,2 mio. kr., da Rigtrupvej 2A, Voldum, 8370 Hadsten senest blev handlet i 2002.
6,4 mio. kr. er vurdering på Rigtrupvej 2A, Voldum, 8370 Hadsten.