Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2007803ESR157-154605

Resedavej 4

2820 Gentofte
Gentofte Gentofte, 26ø (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1927
Bebyggelsesprocent65%

Areal

Grundareal433 m²
Bygningsareal211 m²
Beboelsesareal281 m²
Areal af udnyttet tagetage70 m²
Areal af kælder114 m²

Få alle oplysninger om Resedavej 4, 2820 Gentofte på Resights. Undersøg ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Resedavej 4, 2820 Gentofte findes ejendommen. I 1927 blev ejendommen konstrueret med et bygningsareal på 211 m² på en 433 m² stor grund. Den seneste handel fandt sted den 28. august 2021, hvor Østbygaard Ejendomme Gentofte ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 6,65 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 9,1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,1 mio. kr.

Fakta om Resedavej 4, 2820 Gentofte

Beboelsesejendommen er placeret på Resedavej 4, 2820 Gentofte og består af én bygning med et samlet bygningsareal på 211 m² fordelt på tre beboelsesenheder. Hovedbygningen er opført i 1927 og er beliggende på en 433 m² stor grund.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 2 etager. Der er i øvrigt ekstra arealer, der samlet set består af 184 m² (udnyttet tagetage 70 m², kælder 114 m²). Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommen benyttes primært til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 10.864 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 28. august 2021, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 6,65 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Østbygaard Ejendomme Gentofte ApS købte ejendommen af ANDERSEN INVEST 09 ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 23.665 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 9,1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 3,1 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Østbygaard Ejendomme Gentofte ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Østbygaard Holding ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til beboelsesejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 9,08 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Kasper Hartung Østbygaard, der opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Østbygaard Holding ApS i alt to ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Østbygaard Ejendomme Gentofte ApS ejer Resedavej 4, 2820 Gentofte.

Ejendommens BBR-areal er 211 m² på Resedavej 4, 2820 Gentofte.

Den primære bygning blev bygget i 1927 på Resedavej 4, 2820 Gentofte.

Prisen var 6,65 mio. kr., da Resedavej 4, 2820 Gentofte senest blev handlet i 2021.

9,1 mio. kr. er vurdering på Resedavej 4, 2820 Gentofte.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis