Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Rebslagervej 2C, 9000 Aalborg. Undersøg ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Rebslagervej 2C, 9000 Aalborg. Ejendommen har et bygningsareal på 1.190 m² og blev konstrueret i 1977 på den 5.209 m² store grund. Den seneste handel fandt sted den 1. januar 2001, hvor NDI Ejendomme Danmark II A/S sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,9 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 5,25 mio. kr., hvoraf grunden udgør 937.600 kr.
Fakta om Rebslagervej 2C, 9000 Aalborg
Industriejendommen er placeret på Rebslagervej 2C, 9000 Aalborg og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 1.190 m² fordelt på to erhvervsenheder. Den primære bygning er bygget i 1977 og er lokaliseret på en 5.209 m² stor grund.
Egenskaber
Ejendommen er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af fibercement herunder asbest, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommen benyttes primært til industri. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 48.072 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2001, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 2,9 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor NDI Ejendomme Danmark II A/S købte ejendommen af Dækpartner A/S. Det giver en kvadratmeterpris på 2.436 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 5,25 mio. kr., hvoraf grunden udgør 937.600 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af NDI Ejendomme Danmark II A/S, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens NDI Group A/S er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt ti ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 60 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er René Kristensen, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har NDI Group A/S i alt 90 ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
NDI Ejendomme Danmark II A/S ejer Rebslagervej 2C, 9000 Aalborg.
Ejendommens BBR-areal er 1.190 m² på Rebslagervej 2C, 9000 Aalborg.
Den primære bygning blev opført i 1977 på Rebslagervej 2C, 9000 Aalborg.
Prisen var 2,9 mio. kr., da Rebslagervej 2C, 9000 Aalborg senest blev handlet i 2001.
5,25 mio. kr. er vurdering på Rebslagervej 2C, 9000 Aalborg.