Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE100568952ESR615-305198

Rantzausbakke 76, st 2

8700 Horsens
Horsens Bygholm Hgd., Hatting, 12b (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2023

Areal

Beboelsesareal49 m²

Via Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Rantzausbakke 76, st. 2, 8700 Horsens. Se lejlighedens seneste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Rantzausbakke 76, st. 2, 8700 Horsens finder du lejligheden. Den 28. november 2018 fandt den seneste transaktion sted, da Birch Lunden, Horsens ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 7,63 mio. kr.

Fakta om Rantzausbakke 76, st. 2, 8700 Horsens

Ejerlejligheden er beliggende på Rantzausbakke 76, st. 2, 8700 Horsens. Lejligheden fordeler sig på 2 værelser og har et BBR-areal på 49 m², mens det tinglyste areal udgør 41 m².

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 3 plan. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Den primære benyttelse af lejligheden er til helårsbeboelse.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 28. november 2018, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 7,63 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Birch Lunden, Horsens ApS købte lejligheden af Horsens Kommune. Det giver en kvadratmeterpris på 37.595 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Birch Lunden, Horsens ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Silkeborg Grafton One ApS er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der fem led. Den officielle ejer har i alt 81 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 140 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Lars Bay-Smidt, der også opererer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Silkeborg Grafton One ApS i alt 895 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Birch Lunden, Horsens ApS ejer Rantzausbakke 76, st. 2, 8700 Horsens.

Den primære bygning blev bygget i 2023 på Rantzausbakke 76, st. 2, 8700 Horsens.

Prisen var 7,63 mio. kr., da Rantzausbakke 76, st. 2, 8700 Horsens senest blev handlet i 2018.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis