Via Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Randersvej 90, 8680 Ry. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Randersvej 90, 8680 Ry. Ejendommen har et bygningsareal á 2.013 m² og blev konstrueret i 1936 på den 22.525 m² store grund. Den 13. maj 2013 fandt den seneste handel sted, da EJENDOMSSELSKABET KNUDHULE A/S erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 5,2 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 7,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,16 mio. kr.
Fakta om Randersvej 90, 8680 Ry
Industriejendommen er placeret på Randersvej 90, 8680 Ry og består af 20 bygninger med et samlet bygningsareal på 2.013 m² udgjort af en beboelsesenhed og 18 erhvervsenheder. Den primære bygning, der er bygget i 1936, blev senest ombygget i 2014 og er beliggende på en 22.525 m² stor grund.
Egenskaber
Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er desuden en udnyttet tagetage, der er 0 m². Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommens primære anvendelse er til servicevirksomhed og/eller hotel. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 28.773 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 13. maj 2013, hvor værdiansættelsen var 5,2 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor EJENDOMSSELSKABET KNUDHULE A/S købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 2.545 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 7,3 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,16 mio. kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af EJENDOMSSELSKABET KNUDHULE A/S, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens JESPERSEN & KALSTRUP HOLDING ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 50,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 4,54 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Søren Anders Kalstrup, der opererer som direktør.
Ofte stillede spørgsmål
EJENDOMSSELSKABET KNUDHULE A/S ejer Randersvej 90, 8680 Ry.
Ejendommens BBR-areal er 2.013 m² på Randersvej 90, 8680 Ry.
Den primære bygning blev opført i 1936 på Randersvej 90, 8680 Ry.
Prisen var 5,2 mio. kr., da Randersvej 90, 8680 Ry senest blev handlet i 2013.
7,3 mio. kr. er vurdering på Randersvej 90, 8680 Ry.