kommunerne nedenfor.
Randersvej 80
8870 LangåGennem Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Randersvej 80, Dagsvad, 8870 Langå. Se ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen er lokaliseret på Randersvej 80, Dagsvad, 8870 Langå. Ejendommen har et bygningsareal á 627 m² og blev opført i 1939 på en 7.147 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 1. maj 2025, hvor ASTA-EJENDOMME ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,5 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,05 mio. kr., hvoraf grunden udgør 147.500 kr.
Fakta om Randersvej 80, Dagsvad, 8870 Langå
Villaen ligger på Randersvej 80, Dagsvad, 8870 Langå og har et samlet bygningsareal á 627 m². Hovedbygningen, der er opført i 1939, blev senest moderniseret i 1978 og ligger på en 7.147 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 6 værelser og har et BBR-areal på 151 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt består af 96 m² (udnyttet tagetage 58 m², kælder 38 m²). Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der ukendt, ukendt og ukendt. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 8.594 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 1. maj 2025, hvor værdiansættelsen var 2,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor ASTA-EJENDOMME ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 3.457 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,05 mio. kr., hvoraf grunden udgør 147.500 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af ASTA-EJENDOMME ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom, mens Flemming Øfverlind Schrøder Larsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer har i alt fem ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 12,2 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Flemming Øfverlind Schrøder Larsen, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Flemming Øfverlind Schrøder Larsen i alt 14 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Randersvej 80, Dagsvad, 8870 Langå?
ASTA-EJENDOMME ApS ejer Randersvej 80, Dagsvad, 8870 Langå.
Hvad er BBR-arealet på Randersvej 80, Dagsvad, 8870 Langå?
Enhedens BBR-areal er 151 m² på Randersvej 80, Dagsvad, 8870 Langå.
Hvornår blev Randersvej 80, Dagsvad, 8870 Langå opført?
Den primære bygning blev bygget i 1939 på Randersvej 80, Dagsvad, 8870 Langå.
Hvad er Randersvej 80, Dagsvad, 8870 Langå's værdi?
Prisen var 2,5 mio. kr., da Randersvej 80, Dagsvad, 8870 Langå senest blev handlet i 2025.
Hvad er Randersvej 80, Dagsvad, 8870 Langå vurderet til?
2,05 mio. kr. er vurdering på Randersvej 80, Dagsvad, 8870 Langå.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.