Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5495262ESR479-077290

Ragnhildsvej 5

5700 Svendborg
Svendborg Svendborg Markjorder, 51m (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1890
Bebyggelsesprocent37%

Areal

Grundareal651 m²
Bygningsareal95 m²
Beboelsesareal166 m²
Areal af udnyttet tagetage71 m²
Areal af kælder75 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Ragnhildsvej 5, 5700 Svendborg. Undersøg ejendommens seneste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Ragnhildsvej 5, 5700 Svendborg. I 1890 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal á 95 m² på en 651 m² stor grund. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,57 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,03 mio. kr.

Fakta om Ragnhildsvej 5, 5700 Svendborg

Villaen ligger placeret på Ragnhildsvej 5, 5700 Svendborg og har et samlet bygningsareal på 95 m². Den primære bygning er opført i 1890 og ligger på en 651 m² stor grund. Ejendommen har 8 værelser og har et BBR-areal på 166 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover ekstra arealer, der samlet set udgør 146 m² (udnyttet tagetage 71 m², kælder 75 m²). Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af "andet materiale". Den primære benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 7.008 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Villaen er af det offentlige vurderet til 2,57 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,03 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Ragnhildsvej 5, 5700 Svendborg.

Enhedens BBR-areal er 166 m² på Ragnhildsvej 5, 5700 Svendborg.

Den primære bygning blev opført i 1890 på Ragnhildsvej 5, 5700 Svendborg.

2,57 mio. kr. er vurdering på Ragnhildsvej 5, 5700 Svendborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis