Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE277425ESR330-031697

Quistgaardsvej 5, 1 tv

4220 Korsør
Slagelse Korsør Markjorder, 92h (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1900

Areal

Beboelsesareal123 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle informationer om lejligheden på Quistgaardsvej 5, 1. tv, 4220 Korsør. Undersøg lejlighedens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Quistgaardsvej 5, 1. tv, 4220 Korsør. Den 18. juni 2012 fandt den seneste handel sted, da DYREHAVEN EJENDOMME ApS sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 4,45 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,54 mio. kr., hvoraf grunden udgør 459.000 kr.

Fakta om Quistgaardsvej 5, 1. tv, 4220 Korsør

Ejerlejligheden er beliggende på Quistgaardsvej 5, 1. tv, 4220 Korsør. Lejligheden har 5 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 123 m², hvoraf 119 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden benyttes primært til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.527 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste transaktion er fra d. 18. juni 2012, hvor værdiansættelsen var 4,45 mio. kr. Det giver en kvadratmeterpris på 12.125 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,54 mio. kr., hvoraf grunden udgør 459.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af DYREHAVEN EJENDOMME ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Anders Finn Poulsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt 12 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 25,8 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Anders Finn Poulsen, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Anders Finn Poulsen i alt 15 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

DYREHAVEN EJENDOMME ApS ejer Quistgaardsvej 5, 1. tv, 4220 Korsør.

Den primære bygning blev bygget i 1900 på Quistgaardsvej 5, 1. tv, 4220 Korsør.

Prisen var 4,45 mio. kr., da Quistgaardsvej 5, 1. tv, 4220 Korsør senest blev handlet i 2012.

1,54 mio. kr. er vurdering på Quistgaardsvej 5, 1. tv, 4220 Korsør.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis