Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 386923
ESR: 851242074

Poul Paghs Gade 29, th

9000 Aalborg
Aalborg Kommune: Aalborg Bygrunde, 957c (Byzone)
Ejerlejlighed: Bolig i etageejendom, flerfamiliehus eller to-familiehus
Satellitbillede af ejendommen på Poul Paghs Gade 29,  th, 9000 Aalborg

Få alle informationer om Poul Paghs Gade 29, st. th, 9000 Aalborg på Resights. Se lejlighedens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Poul Paghs Gade 29, st. th, 9000 Aalborg ligger lejligheden. Den seneste transaktion fandt sted den 22. november 2018, hvor OPC Lejligheder ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,2 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,13 mio. kr., hvoraf grunden udgør 560.000 kr.

Fakta om Poul Paghs Gade 29, st. th, 9000 Aalborg

Ejerlejligheden ligger på Poul Paghs Gade 29, st. th, 9000 Aalborg. Lejligheden fordeler sig på 2 værelser og har et BBR-areal på 56 m², mens det tinglyste areal udgør 49 m².

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 5 etager. Ser man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden benyttes hovedsageligt til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 1.703 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 22. november 2018, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 1,2 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor OPC Lejligheder ApS købte lejligheden af T. FLOOR HOLDING ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 21.428 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,13 mio. kr., hvoraf grunden udgør 560.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af OPC Lejligheder ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Ole Peder Christophersen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt fire ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 4,02 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Ole Peder Christophersen, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Ole Peder Christophersen i alt syv ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Poul Paghs Gade 29, st. th, 9000 Aalborg?

OPC Lejligheder ApS ejer Poul Paghs Gade 29, st. th, 9000 Aalborg.

Hvornår blev Poul Paghs Gade 29, st. th, 9000 Aalborg opført?

Den primære bygning blev bygget i 1910 på Poul Paghs Gade 29, st. th, 9000 Aalborg.

Hvad er Poul Paghs Gade 29, st. th, 9000 Aalborg værd?

Prisen var 1,2 mio. kr., da Poul Paghs Gade 29, st. th, 9000 Aalborg senest blev handlet i 2018.

Hvad er Poul Paghs Gade 29, st. th, 9000 Aalborg vurderet til?

1,13 mio. kr. er vurdering på Poul Paghs Gade 29, st. th, 9000 Aalborg.

Ny vurdering
1.158.000 DKK
Ejendomsværdi foreløbig 2024
1.134.000 DKK
Ejendomsværdi ny 2020
C
Opførselsår
1910
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (0 bygninger)
0 m²
Beboelsesareal (1 enhed)
56 m²
Erhvervsareal (0 enheder)
0 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?