Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE9615070ESR840-001106

Porsgårdsvej 4

9560 Hadsund
Rebild Gl. Viffertsholm Hgd., Solbjerg, 1b (Landzone) Stuehus til landbrugsejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1992

Areal

Grundareal1.308.972 m²
Bygningsareal341 m²
Beboelsesareal303 m²
Erhvervsareal168 m²
Areal af udnyttet tagetage130 m²
Areal af kælder62 m²

Resights giver dig alle oplysninger om grunden på Porsgårdsvej 4, Solbjerg, 9560 Hadsund. Se grundens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Porsgårdsvej 4, Solbjerg, 9560 Hadsund kan du finde grunden. Grunden udgør et samlet areal på 1,3 mio. m². Den 1. januar 2026 fandt den seneste transaktion sted, da Porsgaarden Skov ApS sikrede sig grunden i en interessesammenfald til en værdi á 28 mio. kr. Grunden er af det offentlige vurderet til 11,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,25 mio. kr.

Fakta om Porsgårdsvej 4, Solbjerg, 9560 Hadsund

Industrigrunden er placeret på Porsgårdsvej 4, Solbjerg, 9560 Hadsund og består af tre bygninger med et samlet bygningsareal på 341 m² fordelt på en beboelsesenhed og en erhvervsenhed. Grunden udgør 1,3 mio. m² fordelt på to matrikler.

Egenskaber

Den hovedbygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære bygning fik senest i 2017 tildelt et energimærke D. Grunden anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 16.200 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2026, hvor værdiansættelsen var 28 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor Porsgaarden Skov ApS købte grunden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 52.532 kr. Industrigrunden er af det offentlige vurderet til 11,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,25 mio. kr.

Ejerinfo

Grunden er officielt ejet af Porsgaarden Skov ApS, der primært beskæftiger sig med dyrkning af træer og andre skovbrugsaktiviteter, mens Kim Jacobsen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer grunden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industrigrunden er der et led. Den officielle ejer har i alt to ejendomme i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Kim Jacobsen, der også agerer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Kim Jacobsen i alt ni ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Porsgaarden Skov ApS ejer Porsgårdsvej 4, Solbjerg, 9560 Hadsund.

Grundarealet er 1,3 mio. m² på Porsgårdsvej 4, Solbjerg, 9560 Hadsund.

Den primære bygning blev bygget i 1992 på Porsgårdsvej 4, Solbjerg, 9560 Hadsund.

Prisen var 28 mio. kr., da Porsgårdsvej 4, Solbjerg, 9560 Hadsund senest blev handlet i 2026.

11,2 mio. kr. er vurdering på Porsgårdsvej 4, Solbjerg, 9560 Hadsund.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis