Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE319337ESR630-022982

Platzvej 6, 1

7100 Vejle
Vejle Vinding By, Mølholm, 21t (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1931

Areal

Beboelsesareal101 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle informationer om lejligheden på Platzvej 6, 1., 7100 Vejle. Se lejlighedens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Platzvej 6, 1., 7100 Vejle. Den 10. marts 2022 fandt den seneste handel sted, da Stok Holding 2 ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,67 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,57 mio. kr., hvoraf grunden udgør 645.000 kr.

Fakta om Platzvej 6, 1., 7100 Vejle

Ejerlejligheden er placeret på Platzvej 6, 1., 7100 Vejle. Lejligheden fordeler sig på 2 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 101 m², hvoraf 104 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 8.528 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 10. marts 2022, hvor værdiansættelsen var 1,67 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Stok Holding 2 ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 16.584 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,57 mio. kr., hvoraf grunden udgør 645.000 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Stok Holding 2 ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Gert Knudsen Stokkendal er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer besidder i alt tre ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 14,3 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Gert Knudsen Stokkendal, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Gert Knudsen Stokkendal i alt syv ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Stok Holding 2 ApS ejer Platzvej 6, 1., 7100 Vejle.

Den primære bygning blev bygget i 1931 på Platzvej 6, 1., 7100 Vejle.

Prisen var 1,67 mio. kr., da Platzvej 6, 1., 7100 Vejle senest blev handlet i 2022.

1,57 mio. kr. er vurdering på Platzvej 6, 1., 7100 Vejle.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis