Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5752218ESR561-315316

Plantagevej 28

6760 Ribe
Esbjerg Nørremarken, Ribe Jorder, 634bc (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1932
Bebyggelsesprocent21%

Areal

Grundareal659 m²
Bygningsareal91 m²
Beboelsesareal139 m²
Areal af udnyttet tagetage48 m²

Få alle oplysninger om Plantagevej 28, 6760 Ribe på Resights. Se ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Plantagevej 28, 6760 Ribe. I 1932 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal á 91 m² på en 659 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 14. april 2023, hvor JOTHETO HOLDING ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,38 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,22 mio. kr., hvoraf grunden udgør 353.000 kr.

Fakta om Plantagevej 28, 6760 Ribe

Villaen er placeret på Plantagevej 28, 6760 Ribe og har et samlet bygningsareal á 91 m². Den primære bygning, der er opført i 1932, blev senest ombygget i 2008 og er lokaliseret på en 659 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 3 værelser og har et BBR-areal på 139 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er desuden en udnyttet tagetage, der består af 48 m². I forhold til villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af "andet materiale". Den primære bygning fik senest i 2019 tildelt et energimærke C. Ejendommens hovedsagelige anvendelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 4.820 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 14. april 2023, hvor værdiansættelsen var 1,38 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor JOTHETO HOLDING ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 9.946 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,22 mio. kr., hvoraf grunden udgør 353.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af JOTHETO HOLDING ApS, der primært beskæftiger sig med ikke-finansielle holdingselskaber, mens Torsten Gøbel Schmidt er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der et led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 4,06 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Torsten Gøbel Schmidt, der opererer som direktør.

Ofte stillede spørgsmål

JOTHETO HOLDING ApS ejer Plantagevej 28, 6760 Ribe.

Enhedens BBR-areal er 139 m² på Plantagevej 28, 6760 Ribe.

Den primære bygning blev opført i 1932 på Plantagevej 28, 6760 Ribe.

Prisen var 1,38 mio. kr., da Plantagevej 28, 6760 Ribe senest blev handlet i 2023.

1,22 mio. kr. er vurdering på Plantagevej 28, 6760 Ribe.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis