kommunerne nedenfor.
P.P. Ørums Gade 30,
8000 Aarhus CGennem Resights kan du få alle informationer om lejligheden på P.P. Ørums Gade 30, 5., 8000 Aarhus C. Se lejlighedens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
På P.P. Ørums Gade 30, 5., 8000 Aarhus C kan du finde lejligheden. Den seneste transaktion fandt sted den 29. januar 2024, hvor P.P. Ørumsgade 30 ApS sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 33,5 mio. kr.
Fakta om P.P. Ørums Gade 30, 5., 8000 Aarhus C
Ejerlejligheden ligger på P.P. Ørums Gade 30, 5., 8000 Aarhus C. Lejligheden fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 166 m², mens det tinglyste areal udgør 157 m².
Egenskaber
Adressens hovedbygning er bygget i 5 etager. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejlighedens primære benyttelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 0 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 29. januar 2024, hvor værdiansættelsen var 33,5 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor P.P. Ørumsgade 30 ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 26.461 kr.
Ejerinfo
Lejligheden er officielt ejet af P.P. Ørumsgade 30 ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens DYC-Holding 3 ApS er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel i intervallet 43,900 %-45,600 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Den officielle ejer har i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 33,5 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Anna Callesøe Fuglsang, der også opererer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har DYC-Holding 3 ApS i alt 16 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer P.P. Ørums Gade 30, 5., 8000 Aarhus C?
P.P. Ørumsgade 30 ApS ejer P.P. Ørums Gade 30, 5., 8000 Aarhus C.
Hvornår blev P.P. Ørums Gade 30, 5., 8000 Aarhus C bygget?
Den primære bygning blev opført i 1935 på P.P. Ørums Gade 30, 5., 8000 Aarhus C.
Hvad er P.P. Ørums Gade 30, 5., 8000 Aarhus C værd?
Prisen var 33,5 mio. kr., da P.P. Ørums Gade 30, 5., 8000 Aarhus C senest blev handlet i 2024.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.