Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5748934ESR561-315292

Overdammen 1

6760 Ribe
Esbjerg Ribe Bygrunde, 447 (Byzone) Detailhandel
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1634
Bebyggelsesprocent330%

Areal

Grundareal104 m²
Bygningsareal208 m²
Beboelsesareal134 m²
Erhvervsareal159 m²
Areal af udnyttet tagetage85 m²
Areal af kælder50 m²

Få alle informationer om Overdammen 1, 6760 Ribe på Resights. Undersøg ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Overdammen 1, 6760 Ribe. Ejendommen har et bygningsareal på 208 m² og blev opført i 1634 på den 104 m² store grund. Den 1. januar 2026 fandt den seneste handel sted, da EJENDOMSSELSKABET DANSKE HOTELLER ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 11 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 230.700 kr.

Fakta om Overdammen 1, 6760 Ribe

Industriejendommen er beliggende på Overdammen 1, 6760 Ribe og består af én bygning på 208 m² fordelt på et beboelsesenhed og et erhvervsenhed. Bygningen, der er opført i 1634, blev senest moderniseret i 1965 og befinder sig på en 104 m² stor grund.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 2 plan. Der er i øvrigt ekstra arealer, der i alt er 135 m² (udnyttet tagetage 85 m², kælder 50 m²). Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Ejendommens primære anvendelse er til handel og/eller kontor. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 0 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2026, hvor værdiansættelsen var 11 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor EJENDOMSSELSKABET DANSKE HOTELLER ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 16.105 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1 mio. kr., hvoraf grunden udgør 230.700 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af EJENDOMSSELSKABET DANSKE HOTELLER ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter, mens DANSKE HOTELLER A/S er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt 37 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 496 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er John Eigil Olsdorf, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har DANSKE HOTELLER A/S i alt 47 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

EJENDOMSSELSKABET DANSKE HOTELLER ApS ejer Overdammen 1, 6760 Ribe.

Ejendommens BBR-areal er 208 m² på Overdammen 1, 6760 Ribe.

Den primære bygning blev bygget i 1634 på Overdammen 1, 6760 Ribe.

Prisen var 11 mio. kr., da Overdammen 1, 6760 Ribe senest blev handlet i 2026.

1 mio. kr. er vurdering på Overdammen 1, 6760 Ribe.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis