Gennem Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Østergade 9A, 8620 Kjellerup. Undersøg ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
På Østergade 9A, 8620 Kjellerup findes ejendommen. I 1909 blev ejendommen opført med et bygningsareal på 549 m² på en 836 m² stor grund. Den seneste transaktion fandt sted den 16. april 2021, hvor KE Ejendomsinvest ApS erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4,27 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 185.900 kr.
Fakta om Østergade 9A, 8620 Kjellerup
Beboelsesejendommen er placeret på Østergade 9A, 8620 Kjellerup og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 549 m² udgjort af 13 beboelsesenheder. Den primære bygning er bygget i 1909 og er beliggende på en 836 m² stor grund.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 2 plan. Der er desuden ekstra arealer, der samlet set består af 198 m² (udnyttet tagetage 178 m², kælder 20 m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære bygning blev senest i 2020 tildelt et energimærke C. Ejendommens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.254 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 16. april 2021, hvor værdiansættelsen var 4,27 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor KE Ejendomsinvest ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 5.722 kr. Beboelsesejendommen er af det offentlige vurderet til 2,75 mio. kr., hvoraf grunden udgør 185.900 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af KE Ejendomsinvest ApS, der primært beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens EKELUND HOLDING A/S er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel i intervallet 50,000 %-67,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Den officielle ejer har i alt fire ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 11 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jan Toft Ekelund, der også opererer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har EKELUND HOLDING A/S i alt 21 ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
KE Ejendomsinvest ApS ejer Østergade 9A, 8620 Kjellerup.
Ejendommens BBR-areal er 549 m² på Østergade 9A, 8620 Kjellerup.
Den primære bygning blev opført i 1909 på Østergade 9A, 8620 Kjellerup.
Prisen var 4,27 mio. kr., da Østergade 9A, 8620 Kjellerup senest blev handlet i 2021.
2,75 mio. kr. er vurdering på Østergade 9A, 8620 Kjellerup.