kommunerne nedenfor.
Østergade 8
5400 BogenseVia Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Østergade 8, 5400 Bogense. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Ejendommen ligger på Østergade 8, 5400 Bogense. I 1890 blev ejendommen opført med et bygningsareal på 344 m² på en 732 m² stor grund. Den 14. august 2023 fandt den seneste handel sted, da Ejendomsselskabet Andersen ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 4 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,35 mio. kr., hvoraf grunden udgør 112.800 kr.
Fakta om Østergade 8, 5400 Bogense
Industriejendommen er beliggende på Østergade 8, 5400 Bogense og består af tre bygninger med et samlet bygningsareal på 344 m² fordelt på fem beboelsesenheder og en erhvervsenhed. Hovedbygningen, der er bygget i 1890, blev senest istandsat i 1972 og er beliggende på en 732 m² stor grund.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. Der er derudover ekstra arealer, der samlet set består af 136 m² (udnyttet tagetage 88 m², kælder 20 m²). Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære bygning fik senest i 2023 tildelt et energimærke B. Den primære anvendelse af ejendommen er til servicevirksomhed og/eller hotel. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.382 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 14. august 2023, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 4 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Ejendomsselskabet Andersen ApS købte ejendommen af OLE BONNÉN HOLDING ApS. Det giver en kvadratmeterpris på 9.259 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 3,35 mio. kr., hvoraf grunden udgør 112.800 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af Ejendomsselskabet Andersen ApS, der hovedsageligt beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens DEWA GROUP ApS er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt 26 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 44 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Dann Andersen, der også opererer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har DEWA GROUP ApS i alt 28 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Østergade 8, 5400 Bogense?
Ejendomsselskabet Andersen ApS ejer Østergade 8, 5400 Bogense.
Hvad er BBR-arealet på Østergade 8, 5400 Bogense?
Ejendommens BBR-areal er 344 m² på Østergade 8, 5400 Bogense.
Hvornår blev Østergade 8, 5400 Bogense bygget?
Den primære bygning blev opført i 1890 på Østergade 8, 5400 Bogense.
Hvad er prisen på Østergade 8, 5400 Bogense?
Prisen var 4 mio. kr., da Østergade 8, 5400 Bogense senest blev handlet i 2023.
Hvad er Østergade 8, 5400 Bogense vurderet til?
3,35 mio. kr. er vurdering på Østergade 8, 5400 Bogense.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.