Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2210200ESR259-156075

Østergade 31

4140 Borup
Køge Borup By, Borup, 8q (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1916
Bebyggelsesprocent17%

Areal

Grundareal450 m²
Bygningsareal51 m²
Beboelsesareal76 m²
Areal af udnyttet tagetage25 m²

Få alle oplysninger om Østergade 31, 4140 Borup på Resights. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er placeret på Østergade 31, 4140 Borup. I 1916 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 51 m² på en 450 m² stor grund. Den 1. august 2005 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 1,72 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,57 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,05 mio. kr.

Fakta om Østergade 31, 4140 Borup

Villaen har et samlet bygningsareal på 51 m² og ligger placeret på Østergade 31, 4140 Borup. Hovedbygningen er bygget i 1916 og befinder sig på en 450 m² stor grund. Ejendommen fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 76 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der består af 25 m². Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.475 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. august 2005, hvor værdiansættelsen af villaen var 1,72 mio. kr. via "anden overdragelse", hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 22.697 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,57 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,05 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Østergade 31, 4140 Borup.

Enhedens BBR-areal er 76 m² på Østergade 31, 4140 Borup.

Den primære bygning blev bygget i 1916 på Østergade 31, 4140 Borup.

Prisen var 1,72 mio. kr., da Østergade 31, 4140 Borup senest blev handlet i 2005.

1,57 mio. kr. er vurdering på Østergade 31, 4140 Borup.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis