kommunerne nedenfor.
Østergade 15B, th
7620 LemvigGennem Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Østergade 15B, 1. th, 7620 Lemvig. Undersøg lejlighedens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.
Lejligheden er lokaliseret på Østergade 15B, 1. th, 7620 Lemvig. Den 27. juni 2022 fandt den seneste transaktion sted, da Hotel Tante ApS erhvervede sig lejligheden i en interessesammenfald til en værdi á 16,5 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 4,65 mio. kr., hvoraf grunden udgør 211.200 kr.
Fakta om Østergade 15B, 1. th, 7620 Lemvig
Ejerlejligheden er beliggende på Østergade 15B, 1. th, 7620 Lemvig. Lejligheden har 11 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 110 m², hvoraf 619 m² er tinglyst.
Egenskaber
Adressens primære bygning er bygget i 2 etager. Ser man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden benyttes primært til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 5.914 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 27. juni 2022, hvor værdiansættelsen var 16,5 mio. kr. i en interessesammenfald, hvor Hotel Tante ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 12.585 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 4,65 mio. kr., hvoraf grunden udgør 211.200 kr.
Ejerinfo
Lejligheden er officielt ejet af Hotel Tante ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter, mens Martin Kynde Bach er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 25,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer har i alt fem ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 18,6 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Karsten Sig Stakksund, der også agerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Martin Kynde Bach i alt 51 ejendomme i porteføljen.
Hvem ejer Østergade 15B, 1. th, 7620 Lemvig?
Hotel Tante ApS ejer Østergade 15B, 1. th, 7620 Lemvig.
Hvornår blev Østergade 15B, 1. th, 7620 Lemvig bygget?
Den primære bygning blev opført i 1985 på Østergade 15B, 1. th, 7620 Lemvig.
Hvad er Østergade 15B, 1. th, 7620 Lemvig værd?
Prisen var 16,5 mio. kr., da Østergade 15B, 1. th, 7620 Lemvig senest blev handlet i 2022.
Hvad er Østergade 15B, 1. th, 7620 Lemvig vurderet til?
4,65 mio. kr. er vurdering på Østergade 15B, 1. th, 7620 Lemvig.
Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.