Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE141803ESR101-667928

Østerbrogade 132, st 2

2100 København Ø
København Udenbys Klædebo Kvarter, København, 1913 (Byzone) Restaurant/café
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1889

Areal

Erhvervsareal258 m²

Få alle informationer om Østerbrogade 132, st. 2, 2100 København Ø på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Østerbrogade 132, st. 2, 2100 København Ø. Den 5. juli 2019 fandt den seneste handel sted, da Axa Invest ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 5,1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 253.600 kr.

Fakta om Østerbrogade 132, st. 2, 2100 København Ø

Enheden er beliggende på Østerbrogade 132, st. 2, 2100 København Ø.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 5 etager. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement uden asbest. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til servicevirksomhed og/eller hotel. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 17.407 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 5. juli 2019, hvor værdiansættelsen var 5,1 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Axa Invest ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 9.883 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1,2 mio. kr., hvoraf grunden udgør 253.600 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Axa Invest ApS, der primært beskæftiger sig med anden finansiel formidling i.a.n., mens Hubert Barzin Dueholm er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 44,900 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt 28 ejendomme i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Dines Barzin Dueholm, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Hubert Barzin Dueholm i alt 79 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Axa Invest ApS ejer Østerbrogade 132, st. 2, 2100 København Ø.

Den primære bygning blev bygget i 1889 på Østerbrogade 132, st. 2, 2100 København Ø.

Prisen var 5,1 mio. kr., da Østerbrogade 132, st. 2, 2100 København Ø senest blev handlet i 2019.

1,2 mio. kr. er vurdering på Østerbrogade 132, st. 2, 2100 København Ø.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis