Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE345541ESR751-338899

Ny Munkegade 62, 4 th

8000 Aarhus C
Aarhus Århus Bygrunde, 1665 (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1890

Areal

Beboelsesareal52 m²

Få alle oplysninger om Ny Munkegade 62, 4. th, 8000 Aarhus C på Resights. Undersøg lejlighedens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Ny Munkegade 62, 4. th, 8000 Aarhus C findes lejligheden. Den 23. juni 2025 fandt den seneste transaktion sted, da Itlas Ejendomme ApS sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 2,6 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,43 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,68 mio. kr.

Fakta om Ny Munkegade 62, 4. th, 8000 Aarhus C

Ejerlejligheden er beliggende på Ny Munkegade 62, 4. th, 8000 Aarhus C. Lejligheden fordeler sig på 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 52 m², hvoraf 46 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 4 plan. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære anvendelse af lejligheden er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 3.183 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 23. juni 2025, hvor værdiansættelsen var 2,6 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Itlas Ejendomme ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 50.000 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,43 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,68 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Itlas Ejendomme ApS, der primært beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens Itlas Holding ApS er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer har i alt én ejendom i porteføljen. Firmaets primære kontaktperson er Lars Andersen Clement, der også fungerer som direktør.

Ofte stillede spørgsmål

Itlas Ejendomme ApS ejer Ny Munkegade 62, 4. th, 8000 Aarhus C.

Den primære bygning blev opført i 1890 på Ny Munkegade 62, 4. th, 8000 Aarhus C.

Prisen var 2,6 mio. kr., da Ny Munkegade 62, 4. th, 8000 Aarhus C senest blev handlet i 2025.

2,43 mio. kr. er vurdering på Ny Munkegade 62, 4. th, 8000 Aarhus C.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis