Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5750830ESR561-318107

Nørremarksvej 45

6760 Ribe
Esbjerg Nørremarken, Ribe Jorder, 15ki (Byzone) Vandforsyning
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1950
Bebyggelsesprocent16%

Areal

Grundareal14.101 m²
Bygningsareal2.010 m²
Erhvervsareal2.310 m²
Areal af udnyttet tagetage300 m²

Resights giver dig alle oplysninger om ejendommen på Nørremarksvej 45, 6760 Ribe. Se ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Nørremarksvej 45, 6760 Ribe. I 1950 blev ejendommen opført med et bygningsareal på 2.010 m² på en 14.101 m² stor grund. Den 1. oktober 2009 fandt den seneste handel sted, da DIN Forsyning Vand A/S sikrede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 1,88 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,24 mio. kr.

Fakta om Nørremarksvej 45, 6760 Ribe

Industriejendommen er placeret på Nørremarksvej 45, 6760 Ribe og består af seks bygninger med et samlet bygningsareal på 2.010 m² udgjort af tre erhvervsenheder. Den primære bygning, der er bygget i 1950, blev senest istandsat i 2007 og ligger på en 14.101 m² stor grund, der er spredt på to jordstykker.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 2 etager. Der er desuden en udnyttet tagetage på 300 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige benyttelse af ejendommen er til energi og forsyning. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 31.600 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Prisen var 1,88 mio. kr. ved seneste tinglyste transaktion d. 1. oktober 2009. Det giver en kvadratmeterpris på 817 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 7 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,24 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af DIN Forsyning Vand A/S, der først og fremmest beskæftiger sig med vandforsyning, mens DIN Forsyning Holding A/S er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer besidder i alt 16 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 1,07 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Helle Damm-Henrichsen, der også opererer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har DIN Forsyning Holding A/S i alt 131 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

DIN Forsyning Vand A/S ejer Nørremarksvej 45, 6760 Ribe.

Ejendommens BBR-areal er 2.010 m² på Nørremarksvej 45, 6760 Ribe.

Den primære bygning blev bygget i 1950 på Nørremarksvej 45, 6760 Ribe.

Prisen var 1,88 mio. kr., da Nørremarksvej 45, 6760 Ribe senest blev handlet i 2009.

7 mio. kr. er vurdering på Nørremarksvej 45, 6760 Ribe.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis