Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4376852ESR630-014124

Niels Bentzens Alle 5

7100 Vejle
Vejle Kølholt, Skibet, 39o (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1932
Bebyggelsesprocent33%

Areal

Grundareal495 m²
Bygningsareal60 m²
Beboelsesareal101 m²
Areal af udnyttet tagetage41 m²
Areal af kælder60 m²

Via Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Niels Bentzens Alle 5, 7100 Vejle. Undersøg ejendommens sidste salgspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Niels Bentzens Alle 5, 7100 Vejle findes ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 60 m² og blev opført i 1932 på en 495 m² stor grund. Den sidste handel fandt sted den 2. maj 2013, hvor en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 509.000 kr.

Fakta om Niels Bentzens Alle 5, 7100 Vejle

Villaen er placeret på Niels Bentzens Alle 5, 7100 Vejle og har et samlet bygningsareal á 60 m². Hovedbygningen er opført i 1932 og er lokaliseret på en 495 m² stor grund. Ejendommen har 3 værelser og har et BBR-areal på 101 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er derudover ekstra arealer, der i alt er 101 m² (udnyttet tagetage 41 m², kælder 60 m²). Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af metal. Ejendommens primære benyttelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 8.761 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 2. maj 2013, hvor værdiansættelsen på villaen var 1 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 6.211 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 509.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Niels Bentzens Alle 5, 7100 Vejle.

Enhedens BBR-areal er 101 m² på Niels Bentzens Alle 5, 7100 Vejle.

Den primære bygning blev bygget i 1932 på Niels Bentzens Alle 5, 7100 Vejle.

Prisen var 1 mio. kr., da Niels Bentzens Alle 5, 7100 Vejle senest blev handlet i 2013.

1,5 mio. kr. er vurdering på Niels Bentzens Alle 5, 7100 Vejle.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis