Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE100374479ESR101-046345

Nadine Gordimers Vej 17, st mf

2300 København S
København Eksercerpladsen, København, 146eq (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2021

Areal

Beboelsesareal78 m²

Få alle oplysninger om Nadine Gordimers Vej 17, st. mf, 2300 København S på Resights. Se lejlighedens sidste salgspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Nadine Gordimers Vej 17, st. mf, 2300 København S findes lejligheden. Den seneste transaktion fandt sted den 29. maj 2026, hvor L P Ejendomme A/S erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 499 mio. kr.

Fakta om Nadine Gordimers Vej 17, st. mf, 2300 København S

Ejerlejligheden er beliggende på Nadine Gordimers Vej 17, st. mf, 2300 København S. Lejligheden har 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 78 m², hvoraf 70 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 6 etager. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Den hovedsagelige anvendelse af lejligheden er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 11.325 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 29. maj 2026, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 499 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor L P Ejendomme A/S købte lejligheden af PADK Gads K/S. Det giver en kvadratmeterpris på 57.488 kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af L P Ejendomme A/S, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens LÆRERNES PENSION, FORSIKRINGSAKTIESELSKAB er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt 837 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 1,93 mia. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jakob Folkenberg Eriksen, der også fungerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har LÆRERNES PENSION, FORSIKRINGSAKTIESELSKAB i alt 2.695 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

L P Ejendomme A/S ejer Nadine Gordimers Vej 17, st. mf, 2300 København S.

Den primære bygning blev bygget i 2021 på Nadine Gordimers Vej 17, st. mf, 2300 København S.

Prisen var 499 mio. kr., da Nadine Gordimers Vej 17, st. mf, 2300 København S senest blev handlet i 2026.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis