Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3366859ESR820-007027

Munksjørupvej 14

9670 Løgstør
Vesthimmerlands Overlade By, Overlade, 5m (Byzone) Værksted
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1961
Bebyggelsesprocent91%

Areal

Grundareal2.336 m²
Bygningsareal2.133 m²
Erhvervsareal2.133 m²

Via Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Munksjørupvej 14, Overlade, 9670 Løgstør. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Munksjørupvej 14, Overlade, 9670 Løgstør. I 1961 blev ejendommen opført med et bygningsareal på 2.133 m² på en 2.336 m² stor grund. Den 1. januar 2016 fandt den seneste handel sted, da EJENDOMSSELSKABET BEJSTRUP ApS sikrede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 2,4 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,6 mio. kr., hvoraf grunden udgør 221.200 kr.

Fakta om Munksjørupvej 14, Overlade, 9670 Løgstør

Industriejendommen er beliggende på Munksjørupvej 14, Overlade, 9670 Løgstør og består af én bygning på 2.133 m² fordelt på én erhvervsenhed. Hovedbygningen er bygget i 1961 og er beliggende på en 2.336 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til industri. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 5.048 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2016, hvor værdiansættelsen af ejendommen var 2,4 mio. kr. via "anden overdragelse", hvor EJENDOMSSELSKABET BEJSTRUP ApS var køber og BEJSTRUP VOGNMANDSFORRETNING A/S sælger. Det giver en kvadratmeterpris på 737 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 2,6 mio. kr., hvoraf grunden udgør 221.200 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af EJENDOMSSELSKABET BEJSTRUP ApS, der primært beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Bejstrup Holding A/S er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til industriejendommen er der et led. Den officielle ejer har i alt syv ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 19,8 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Per Kold Kristiansen, der også opererer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Bejstrup Holding A/S i alt otte ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

EJENDOMSSELSKABET BEJSTRUP ApS ejer Munksjørupvej 14, Overlade, 9670 Løgstør.

Ejendommens BBR-areal er 2.133 m² på Munksjørupvej 14, Overlade, 9670 Løgstør.

Den primære bygning blev bygget i 1961 på Munksjørupvej 14, Overlade, 9670 Løgstør.

Prisen var 2,4 mio. kr., da Munksjørupvej 14, Overlade, 9670 Løgstør senest blev handlet i 2016.

2,6 mio. kr. er vurdering på Munksjørupvej 14, Overlade, 9670 Løgstør.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis