Via Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Mosetoften 4, 8722 Hedensted. Undersøg ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.
På Mosetoften 4, 8722 Hedensted ligger ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal á 249 m² og blev konstrueret i 1977 på en 2.538 m² stor grund. Den 27. februar 2026 fandt den seneste handel sted, da EJENDOMMEN MOSETOFTEN 10, HEDENSTED ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,65 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,6 mio. kr., hvoraf grunden udgør 203.000 kr.
Fakta om Mosetoften 4, 8722 Hedensted
Villaen har et samlet bygningsareal på 249 m² og ligger på Mosetoften 4, 8722 Hedensted. Den primære bygning er bygget i 1977 og befinder sig på en 2.538 m² stor grund. Ejendommen har 7 værelser og har et BBR-areal på 209 m², hvoraf det hele er tinglyst.
Egenskaber
Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Der er desuden en udnyttet tagetage, der udgør 94 m². Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Ejendommen anvendes primært til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 3.654 kr.
Salgs- og vurderingsdata
Seneste tinglyste handel er fra d. 27. februar 2026, hvor værdiansættelsen var 2,65 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor EJENDOMMEN MOSETOFTEN 10, HEDENSTED ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 7.260 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,6 mio. kr., hvoraf grunden udgør 203.000 kr.
Ejerinfo
Ejendommen er officielt ejet af EJENDOMMEN MOSETOFTEN 10, HEDENSTED ApS, der først og fremmest beskæftiger sig med udlejning af erhvervsejendomme, mens Claus Lindenberg Møller er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt to ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 3,51 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Claus Lindenberg Møller, der også opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Claus Lindenberg Møller i alt syv ejendomme i porteføljen.
Ofte stillede spørgsmål
EJENDOMMEN MOSETOFTEN 10, HEDENSTED ApS ejer Mosetoften 4, 8722 Hedensted.
Enhedens BBR-areal er 209 m² på Mosetoften 4, 8722 Hedensted.
Den primære bygning blev opført i 1977 på Mosetoften 4, 8722 Hedensted.
Prisen var 2,65 mio. kr., da Mosetoften 4, 8722 Hedensted senest blev handlet i 2026.
1,6 mio. kr. er vurdering på Mosetoften 4, 8722 Hedensted.