Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE433023ESR751-999242

Møllehatten 25, 4 1

8240 Risskov
Aarhus Vejlby By, Vejlby, 10ao (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår2019

Areal

Beboelsesareal70 m²

Gennem Resights kan du få alle oplysninger om lejligheden på Møllehatten 25, 4. 1, 8240 Risskov. Undersøg lejlighedens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Møllehatten 25, 4. 1, 8240 Risskov. Den seneste handel fandt sted den 28. juni 2019, hvor Bellevue 17 A/S sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 125 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,88 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,78 mio. kr.

Fakta om Møllehatten 25, 4. 1, 8240 Risskov

Ejerlejligheden er placeret på Møllehatten 25, 4. 1, 8240 Risskov. Lejligheden har 2 værelser og har et BBR-areal på 70 m², hvoraf 54 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 8 plan. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med lille hældning. Lejligheden anvendes hovedsageligt til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 2.822 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 28. juni 2019, hvor værdiansættelsen af lejligheden var 125 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Bellevue 17 A/S købte lejligheden af Risskov Brynet DOI K/S. Det giver en kvadratmeterpris på 32.191 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,88 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,78 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Bellevue 17 A/S, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens GEMINA HOLDING A/S er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 15,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer besidder i alt 60 ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 128 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Christian Stangerup Broch-Lips, der også agerer som administrerende direktør. Ser man på den reelle ejer, så har GEMINA HOLDING A/S i alt 166 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Bellevue 17 A/S ejer Møllehatten 25, 4. 1, 8240 Risskov.

Den primære bygning blev bygget i 2019 på Møllehatten 25, 4. 1, 8240 Risskov.

Prisen var 125 mio. kr., da Møllehatten 25, 4. 1, 8240 Risskov senest blev handlet i 2019.

2,88 mio. kr. er vurdering på Møllehatten 25, 4. 1, 8240 Risskov.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis