Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4253290ESR751-346395

Moesgårdvej 2C

8270 Højbjerg
Aarhus Skåde By, Skåde, 3ø (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1930
Bebyggelsesprocent26%

Areal

Grundareal1.160 m²
Bygningsareal130 m²
Beboelsesareal130 m²
Erhvervsareal130 m²
Areal af kælder130 m²

Få alle informationer om Moesgårdvej 2C, 8270 Højbjerg på Resights. Se ejendommens seneste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen ligger på Moesgårdvej 2C, 8270 Højbjerg. Ejendommen har et bygningsareal på 130 m² og blev konstrueret i 1930 på en 1.160 m² stor grund. Den 1. juni 2023 fandt den seneste transaktion sted, da Højbjerg Hus ApS. erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 5,2 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 3,05 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,23 mio. kr.

Fakta om Moesgårdvej 2C, 8270 Højbjerg

Villaen er beliggende på Moesgårdvej 2C, 8270 Højbjerg og har et samlet bygningsareal á 130 m². Den primære bygning er bygget i 1930 og ligger på en 1.160 m² stor grund. Ejendommen har 4 værelser og har et BBR-areal på 130 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en kælder, der er 130 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Den primære anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 30.393 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 1. juni 2023, hvor værdiansættelsen var 5,2 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Højbjerg Hus ApS. købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 17.567 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 3,05 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,23 mio. kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Højbjerg Hus ApS., der først og fremmest beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Jakob Sø Bendixen er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 5,23 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Jakob Sø Bendixen, der fungerer som administrerende direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Jakob Sø Bendixen i alt to ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Højbjerg Hus ApS. ejer Moesgårdvej 2C, 8270 Højbjerg.

Enhedens BBR-areal er 130 m² på Moesgårdvej 2C, 8270 Højbjerg.

Den primære bygning blev opført i 1930 på Moesgårdvej 2C, 8270 Højbjerg.

Prisen var 5,2 mio. kr., da Moesgårdvej 2C, 8270 Højbjerg senest blev handlet i 2023.

3,05 mio. kr. er vurdering på Moesgårdvej 2C, 8270 Højbjerg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis