Søg efter ejendom
Find en specifik ejendom via søgefunktionen, eller brug
kommunerne nedenfor.
BFE: 131642
ESR: 101376346

Messinavej 7, tv

2300 København S
Københavns Kommune: Sundbyøster, København, 3760 (Byzone)
Ejerlejlighed: Bolig i etageejendom, flerfamiliehus eller to-familiehus
Satellitbillede af ejendommen på Messinavej 7,  tv, 2300 København S

Få alle informationer om Messinavej 7, 3. tv, 2300 København S på Resights. Undersøg lejlighedens sidste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden er placeret på Messinavej 7, 3. tv, 2300 København S. Den seneste handel fandt sted den 28. februar 2017, hvor Colombi Ejendomme ApS sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,72 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,89 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,12 mio. kr.

Fakta om Messinavej 7, 3. tv, 2300 København S

Ejerlejligheden er beliggende på Messinavej 7, 3. tv, 2300 København S. Lejligheden fordeler sig på 2 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 52 m², hvoraf 48 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens hovedbygning er bygget i 5 plan. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tagpap med stor hældning. Den hovedsagelige anvendelse af lejligheden er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 2.526 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 28. februar 2017, hvor værdiansættelsen var 1,72 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Colombi Ejendomme ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 33.076 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,89 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,12 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af Colombi Ejendomme ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med anden udlejning af boliger, mens Claudio Maria Colombi er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der to led. Den officielle ejer besidder i alt ni ejendomme i porteføljen, som samlet set udgør anlægsaktiver á 10 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Claudio Maria Colombi, der også agerer som direktør. Kigger man på den reelle ejer, så har Claudio Maria Colombi i alt 12 ejendomme i porteføljen.

Hvem ejer Messinavej 7, 3. tv, 2300 København S?

Colombi Ejendomme ApS ejer Messinavej 7, 3. tv, 2300 København S.

Hvornår blev Messinavej 7, 3. tv, 2300 København S bygget?

Den primære bygning blev opført i 1937 på Messinavej 7, 3. tv, 2300 København S.

Hvad er prisen på Messinavej 7, 3. tv, 2300 København S?

Prisen var 1,72 mio. kr., da Messinavej 7, 3. tv, 2300 København S senest blev handlet i 2017.

Hvad er Messinavej 7, 3. tv, 2300 København S vurderet til?

1,89 mio. kr. er vurdering på Messinavej 7, 3. tv, 2300 København S.

Ny vurdering
2.453.000 DKK
Ejendomsværdi foreløbig 2024
1.894.000 DKK
Ejendomsværdi ny 2020
C
Opførselsår
1937
Bebyggelsesprocent
-
Bygningsareal (0 bygninger)
0 m²
Beboelsesareal (1 enhed)
52 m²
Erhvervsareal (0 enheder)
0 m²

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis
Har du brug for flere informationer?