Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3049839ESR430-006600

Mellemhaverne 42

5600 Faaborg
Faaborg-Midtfyn Hågerup By, Brahetrolleborg, 27 (Landzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1877
Bebyggelsesprocent1%

Areal

Grundareal17.165 m²
Bygningsareal160 m²
Beboelsesareal160 m²

Gennem Resights kan du få alle informationer om ejendommen på Mellemhaverne 42, 5600 Faaborg. Undersøg ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Mellemhaverne 42, 5600 Faaborg finder du ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 160 m² og blev konstrueret i 1877 på en 17.165 m² stor grund. Den 28. september 2011 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,02 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,01 mio. kr., hvoraf grunden udgør 375.000 kr.

Fakta om Mellemhaverne 42, 5600 Faaborg

Villaen har et samlet bygningsareal på 160 m² og ligger placeret på Mellemhaverne 42, 5600 Faaborg. Hovedbygningen, der er opført i 1877, blev senest ombygget i 2025 og befinder sig på en 17.165 m² stor grund. Ejendommen har 7 værelser og har et BBR-areal på 160 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens hovedbygning er bygget i ét plan. Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den hovedsagelige anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 5.790 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 28. september 2011, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,02 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 4.133 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,01 mio. kr., hvoraf grunden udgør 375.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Mellemhaverne 42, 5600 Faaborg.

Enhedens BBR-areal er 160 m² på Mellemhaverne 42, 5600 Faaborg.

Den primære bygning blev bygget i 1877 på Mellemhaverne 42, 5600 Faaborg.

Prisen var 1,02 mio. kr., da Mellemhaverne 42, 5600 Faaborg senest blev handlet i 2011.

1,01 mio. kr. er vurdering på Mellemhaverne 42, 5600 Faaborg.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis