Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE3030260ESR430-016358

Mellemager 30

5750 Ringe
Faaborg-Midtfyn Rynkeby By, Ringe, 6af (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1977
Bebyggelsesprocent14%

Areal

Grundareal1.098 m²
Bygningsareal150 m²
Beboelsesareal150 m²

Få alle oplysninger om Mellemager 30, 5750 Ringe på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Ejendommen er lokaliseret på Mellemager 30, 5750 Ringe. I 1977 blev ejendommen konstrueret og har i dag et bygningsareal på 150 m² på en 1.098 m² stor grund. Den 1. januar 2018 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 1,3 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,8 mio. kr., hvoraf grunden udgør 628.000 kr.

Fakta om Mellemager 30, 5750 Ringe

Villaen er beliggende på Mellemager 30, 5750 Ringe og har et samlet bygningsareal á 150 m². Hovedbygningen, der er bygget i 1977, blev senest renoveret i 1986 og befinder sig på en 1.098 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 150 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Kigger man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af betontagsten. Den primære bygning blev senest i 2017 tildelt et energimærke D. Ejendommen anvendes primært til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 9.151 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 1. januar 2018, hvor værdiansættelsen på villaen var 1,3 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 8.693 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 1,8 mio. kr., hvoraf grunden udgør 628.000 kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Mellemager 30, 5750 Ringe.

Enhedens BBR-areal er 150 m² på Mellemager 30, 5750 Ringe.

Den primære bygning blev opført i 1977 på Mellemager 30, 5750 Ringe.

Prisen var 1,3 mio. kr., da Mellemager 30, 5750 Ringe senest blev handlet i 2018.

1,8 mio. kr. er vurdering på Mellemager 30, 5750 Ringe.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis