Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE4080985ESR846-016356

Mejerivej 2

9500 Hobro
Mariagerfjord Sdr. Onsild By, Sdr. Onsild, 64 (Byzone) Kontor
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1959
Bebyggelsesprocent11%

Areal

Grundareal2.823 m²
Bygningsareal318 m²
Erhvervsareal318 m²
Areal af kælder112 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Mejerivej 2, Sønder Onsild Stationsby, 9500 Hobro. Se ejendommens sidste handelspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Mejerivej 2, Sønder Onsild Stationsby, 9500 Hobro findes ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 318 m² og blev konstrueret i 1959 på den 2.823 m² store grund. Den seneste handel fandt sted den 13. januar 2014, hvor Mammen Mejerierne A/S erhvervede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 9,13 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 1,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 223.600 kr.

Fakta om Mejerivej 2, Sønder Onsild Stationsby, 9500 Hobro

Industriejendommen er beliggende på Mejerivej 2, Sønder Onsild Stationsby, 9500 Hobro og består af to bygninger med et samlet bygningsareal på 318 m² fordelt på to erhvervsenheder. Hovedbygningen, der er bygget i 1959, blev senest moderniseret i 1992 og er beliggende på en 2.823 m² stor grund.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er desuden en udnyttet tagetage, der er 0 m². Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Ejendommen benyttes hovedsageligt til handel og/eller kontor. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 7.602 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste transaktion er fra d. 13. januar 2014, hvor prisen var 9,13 mio. kr. Det giver en kvadratmeterpris på 1.321 kr. Industriejendommen er af det offentlige vurderet til 1,5 mio. kr., hvoraf grunden udgør 223.600 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Mammen Mejerierne A/S, der først og fremmest beskæftiger sig med fremstilling af mejeriprodukter, mens LAST ApS er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel i intervallet 50,000 %-57,000 % og ejer ejendommen igennem ét holdingselskab. Den officielle ejer har i alt 14 ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 330 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Lars Bjerre Staunsbæk, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har LAST ApS i alt 28 ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Mammen Mejerierne A/S ejer Mejerivej 2, Sønder Onsild Stationsby, 9500 Hobro.

Ejendommens BBR-areal er 318 m² på Mejerivej 2, Sønder Onsild Stationsby, 9500 Hobro.

Den primære bygning blev opført i 1959 på Mejerivej 2, Sønder Onsild Stationsby, 9500 Hobro.

Prisen var 9,13 mio. kr., da Mejerivej 2, Sønder Onsild Stationsby, 9500 Hobro senest blev handlet i 2014.

1,5 mio. kr. er vurdering på Mejerivej 2, Sønder Onsild Stationsby, 9500 Hobro.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis