Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2141303ESR151-080952

Måløv Hovedgade 98

2760 Måløv
Ballerup Måløv By, Måløv, 8q (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1931
Bebyggelsesprocent25%

Areal

Grundareal678 m²
Bygningsareal136 m²
Beboelsesareal171 m²
Areal af udnyttet tagetage35 m²
Areal af kælder20 m²

Få alle oplysninger om Måløv Hovedgade 98, 2760 Måløv på Resights. Undersøg ejendommens sidste handelspris, ejendomsvurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Måløv Hovedgade 98, 2760 Måløv findes ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 136 m² og blev opført i 1931 på en 678 m² stor grund. Den sidste transaktion fandt sted den 28. juli 2016, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,89 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 4,85 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,75 mio. kr.

Fakta om Måløv Hovedgade 98, 2760 Måløv

Villaen ligger placeret på Måløv Hovedgade 98, 2760 Måløv og har et samlet bygningsareal på 136 m². Hovedbygningen, der er opført i 1931, blev senest moderniseret i 1945 og er lokaliseret på en 678 m² stor grund. Ejendommen har 7 værelser og har et BBR-areal på 171 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommens primære bygning er bygget i ét plan. Der er derudover ekstra arealer, der samlet set udgør 55 m² (udnyttet tagetage 35 m², kælder 20 m²). Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den primære anvendelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 24.094 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Sidste tinglyste handel er fra d. 28. juli 2016, hvor værdiansættelsen på villaen var 2,89 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 16.929 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 4,85 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,75 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Måløv Hovedgade 98, 2760 Måløv.

Enhedens BBR-areal er 171 m² på Måløv Hovedgade 98, 2760 Måløv.

Den primære bygning blev opført i 1931 på Måløv Hovedgade 98, 2760 Måløv.

Prisen var 2,89 mio. kr., da Måløv Hovedgade 98, 2760 Måløv senest blev handlet i 2016.

4,85 mio. kr. er vurdering på Måløv Hovedgade 98, 2760 Måløv.

Prøv gratis

Prøv gratis