Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2010333ESR159-086526

Maglegårds Alle 95A

2860 Søborg
Gladsaxe Buddinge, 2oa (Byzone) Række-, kæde- eller dobbelthus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1950
Bebyggelsesprocent46%

Areal

Grundareal250 m²
Bygningsareal77 m²
Beboelsesareal116 m²
Areal af udnyttet tagetage39 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle oplysninger om huset på Maglegårds Alle 95A, 2860 Søborg. Se husets sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Huset ligger på Maglegårds Alle 95A, 2860 Søborg. Huset har et bygningsareal á 77 m² og blev konstrueret i 1950 på en 250 m² stor grund. Den 1. januar 1970 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig huset via "anden overdragelse" til en værdi á 375.000 kr. Huset er af det offentlige vurderet til 3,95 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,91 mio. kr.

Fakta om Maglegårds Alle 95A, 2860 Søborg

Rækkehuset har et samlet bygningsareal på 77 m² og ligger på Maglegårds Alle 95A, 2860 Søborg. Bygningen, der er opført i 1950, blev senest istandsat i 1963 og ligger på en 250 m² stor grund. Huset har 4 værelser og har et BBR-areal på 116 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Huset er bygget i ét plan. Der er desuden en udnyttet tagetage, der udgør 39 m². Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Husets primære anvendelse er til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 24.348 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Værdiansættelsen var 375.000 kr. ved seneste tinglyste transaktion d. 1. januar 1970. Det giver en kvadratmeterpris på 3.232 kr. Rækkehuset er af det offentlige vurderet til 3,95 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,91 mio. kr.

Ejerinfo

Rækkehuset er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Maglegårds Alle 95A, 2860 Søborg.

Enhedens BBR-areal er 116 m² på Maglegårds Alle 95A, 2860 Søborg.

Den primære bygning blev opført i 1950 på Maglegårds Alle 95A, 2860 Søborg.

Prisen var 375.000 kr., da Maglegårds Alle 95A, 2860 Søborg senest blev handlet i 1970.

3,95 mio. kr. er vurdering på Maglegårds Alle 95A, 2860 Søborg.

Prøv gratis

Prøv gratis