Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2010337ESR159-086461

Maglegårds Alle 91A

2860 Søborg
Gladsaxe Buddinge, 2oe (Byzone) Række-, kæde- eller dobbelthus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1949
Bebyggelsesprocent48%

Areal

Grundareal244 m²
Bygningsareal77 m²
Beboelsesareal116 m²
Areal af udnyttet tagetage39 m²

Få alle informationer om Maglegårds Alle 91A, 2860 Søborg på Resights. Se husets sidste handelspris, ejendomsvurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Huset er placeret på Maglegårds Alle 91A, 2860 Søborg. I 1949 blev huset opført og har i dag et bygningsareal á 77 m² på en 244 m² stor grund. Den 6. september 2013 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig huset i en almindelig fri handel til en værdi á 3,08 mio. kr. Huset er af det offentlige vurderet til 4,25 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,79 mio. kr.

Fakta om Maglegårds Alle 91A, 2860 Søborg

Rækkehuset ligger placeret på Maglegårds Alle 91A, 2860 Søborg og har et samlet bygningsareal på 77 m². Den primære bygning, der er opført i 1949, blev senest ombygget i 1963 og er beliggende på en 244 m² stor grund. Huset fordeler sig på 4 værelser og har et BBR-areal på 116 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Huset er bygget i ét plan. Der er derudover en udnyttet tagetage, der udgør 39 m². Kigger man på rækkehusets køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er fremstillet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Huset anvendes primært til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 24.224 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 6. september 2013, hvor værdiansættelsen på rækkehuset var 3,08 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 26.551 kr. Rækkehuset er af det offentlige vurderet til 4,25 mio. kr., hvoraf grunden udgør 2,79 mio. kr.

Ejerinfo

Rækkehuset er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Maglegårds Alle 91A, 2860 Søborg.

Enhedens BBR-areal er 116 m² på Maglegårds Alle 91A, 2860 Søborg.

Den primære bygning blev opført i 1949 på Maglegårds Alle 91A, 2860 Søborg.

Prisen var 3,08 mio. kr., da Maglegårds Alle 91A, 2860 Søborg senest blev handlet i 2013.

4,25 mio. kr. er vurdering på Maglegårds Alle 91A, 2860 Søborg.

Prøv gratis

Prøv gratis