Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE213782ESR159-085570

Maglegårds Alle 53, 2 th

2860 Søborg
Gladsaxe Buddinge, 2d (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1946

Areal

Beboelsesareal52 m²

Gennem Resights kan du få alle informationer om lejligheden på Maglegårds Alle 53, 2. th, 2860 Søborg. Undersøg lejlighedens sidste handelspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Maglegårds Alle 53, 2. th, 2860 Søborg. Den 21. januar 2018 fandt den seneste handel sted, da en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,57 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 2,04 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,59 mio. kr.

Fakta om Maglegårds Alle 53, 2. th, 2860 Søborg

Ejerlejligheden er placeret på Maglegårds Alle 53, 2. th, 2860 Søborg. Lejligheden har 3 værelser og er oplyst til et BBR-areal på 52 m², hvoraf 59 m² er tinglyst.

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 3 etager. Kigger man på ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er konstrueret af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Lejligheden anvendes primært til helårsbeboelse. Ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) for 2023 lyder på 2.500 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 21. januar 2018, hvor værdiansættelsen på ejerlejligheden var 1,57 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor både køber(e) og sælger(e) var en eller flere privatperson(er). Det giver en indikativ kvadratmeterpris på 30.192 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 2,04 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,59 mio. kr.

Ejerinfo

Ejerlejligheden er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Maglegårds Alle 53, 2. th, 2860 Søborg.

Den primære bygning blev bygget i 1946 på Maglegårds Alle 53, 2. th, 2860 Søborg.

Prisen var 1,57 mio. kr., da Maglegårds Alle 53, 2. th, 2860 Søborg senest blev handlet i 2018.

2,04 mio. kr. er vurdering på Maglegårds Alle 53, 2. th, 2860 Søborg.

Prøv gratis

Prøv gratis