Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE2010513ESR159-087344

Maglegårds Alle 161

2860 Søborg
Gladsaxe Buddinge, 3dn (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1929
Bebyggelsesprocent30%

Areal

Grundareal776 m²
Bygningsareal115 m²
Beboelsesareal196 m²
Areal af udnyttet tagetage81 m²
Areal af kælder35 m²

Få alle oplysninger om Maglegårds Alle 161, 2860 Søborg på Resights. Se ejendommens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

På Maglegårds Alle 161, 2860 Søborg kan du finde ejendommen. I 1929 blev ejendommen opført og har i dag et bygningsareal á 115 m² på en 776 m² stor grund. Den sidste handel fandt sted den 24. september 1965, hvor en eller flere privat(e) køber(e) sikrede sig ejendommen via "anden overdragelse" til en værdi á 65.000 kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 8,93 mio. kr., hvoraf grunden udgør 5,79 mio. kr.

Fakta om Maglegårds Alle 161, 2860 Søborg

Villaen ligger på Maglegårds Alle 161, 2860 Søborg og har et samlet bygningsareal på 115 m². Bygningen, der er opført i 1929, blev senest istandsat i 1973 og befinder sig på en 776 m² stor grund. Ejendommen har 6 værelser og har et BBR-areal på 196 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er derudover ekstra arealer, der samlet set består af 116 m² (udnyttet tagetage 81 m², kælder 35 m²). Ser man på villaens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er bygget af bindingsværk, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige benyttelse af ejendommen er til helårsbeboelse. I 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 32.837 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Prisen var 65.000 kr. ved seneste tinglyste handel d. 24. september 1965. Det giver en kvadratmeterpris på 281 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 8,93 mio. kr., hvoraf grunden udgør 5,79 mio. kr.

Ejerinfo

Villaen er ejet af en privat person eller interessentskab.

Ofte stillede spørgsmål

En eller flere privat(e) ejer Maglegårds Alle 161, 2860 Søborg.

Enhedens BBR-areal er 196 m² på Maglegårds Alle 161, 2860 Søborg.

Den primære bygning blev bygget i 1929 på Maglegårds Alle 161, 2860 Søborg.

Prisen var 65.000 kr., da Maglegårds Alle 161, 2860 Søborg senest blev handlet i 1965.

8,93 mio. kr. er vurdering på Maglegårds Alle 161, 2860 Søborg.

Prøv gratis

Prøv gratis