Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE170367ESR101-813975

Lyshøjgårdsvej 103, st 2

2500 Valby
København Valby, København, 2074 (Byzone) Bolig i etageejendom
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1959

Areal

Beboelsesareal45 m²

Resights giver dig alle oplysninger om lejligheden på Lyshøjgårdsvej 103, st. 2, 2500 Valby. Undersøg lejlighedens seneste salgspris, offentlige vurdering, areal, ejerinfo og meget mere.

Lejligheden ligger på Lyshøjgårdsvej 103, st. 2, 2500 Valby. Den 10. januar 2018 fandt den seneste transaktion sted, da EXAKT EJENDOMSSERVICE ApS erhvervede sig lejligheden i en almindelig fri handel til en værdi á 1,32 mio. kr. Lejligheden er af det offentlige vurderet til 1,92 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,6 mio. kr.

Fakta om Lyshøjgårdsvej 103, st. 2, 2500 Valby

Ejerlejligheden er beliggende på Lyshøjgårdsvej 103, st. 2, 2500 Valby. Lejligheden har 1 værelse og har et BBR-areal på 45 m², mens det tinglyste areal udgør 41 m².

Egenskaber

Adressens primære bygning er bygget i 6 plan. I forhold til ejerlejlighedens køkken-, bade- og toiletfactiliteter, er der eget køkken med afløb, badeværelser i enheden og vandskyllende toilet i enheden. Bygningens ydervægsmateriale er lavet af mursten, mens tagmaterialet består af tegl. Den hovedsagelige anvendelse af lejligheden er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 4.668 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 10. januar 2018, hvor værdiansættelsen var 1,32 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor EXAKT EJENDOMSSERVICE ApS købte lejligheden af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 29.444 kr. Ejerlejligheden er af det offentlige vurderet til 1,92 mio. kr., hvoraf grunden udgør 1,6 mio. kr.

Ejerinfo

Lejligheden er officielt ejet af EXAKT EJENDOMSSERVICE ApS, der primært beskæftiger sig med levering af kombinerede hjælpetjenester i forbindelse med drift af fast ejendom, mens Torben Søndergaard Larsen er anslået til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer lejligheden igennem ét holdingselskab. Fra den reelle ejer til ejerlejligheden er der et led. Den officielle ejer har i alt tre ejendomme i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 3,11 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Torben Søndergaard Larsen, der også fungerer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Torben Søndergaard Larsen i alt fem ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

EXAKT EJENDOMSSERVICE ApS ejer Lyshøjgårdsvej 103, st. 2, 2500 Valby.

Den primære bygning blev opført i 1959 på Lyshøjgårdsvej 103, st. 2, 2500 Valby.

Prisen var 1,32 mio. kr., da Lyshøjgårdsvej 103, st. 2, 2500 Valby senest blev handlet i 2018.

1,92 mio. kr. er vurdering på Lyshøjgårdsvej 103, st. 2, 2500 Valby.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis