Søg efter ejendom

Find en anden ejendom via søgefunktionen.

BFE5538255ESR813-185297

Lyngvej 7

9300 Sæby
Frederikshavn Sæby Markjorder, 95cr (Byzone) Fritliggende enfamiliehus
Satellitbillede med matrikelafgrænsningMatrikel

Bygning

Opførelsesår1956
Bebyggelsesprocent19%

Areal

Grundareal1.580 m²
Bygningsareal192 m²
Beboelsesareal304 m²
Areal af udnyttet tagetage112 m²

Ved hjælp af Resights kan du få alle oplysninger om ejendommen på Lyngvej 7, 9300 Sæby. Undersøg ejendommens sidste salgspris, offentlige vurdering, størrelse, ejerinfo og meget mere.

På Lyngvej 7, 9300 Sæby ligger ejendommen. Ejendommen har et bygningsareal på 192 m² og blev konstrueret i 1956 på en 1.580 m² stor grund. Den 15. februar 2019 fandt den seneste handel sted, da Lyng Sæby ApS sikrede sig ejendommen i en almindelig fri handel til en værdi á 2,1 mio. kr. Ejendommen er af det offentlige vurderet til 2,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 917.000 kr.

Fakta om Lyngvej 7, 9300 Sæby

Villaen har et samlet bygningsareal på 192 m² og ligger placeret på Lyngvej 7, 9300 Sæby. Hovedbygningen, der er bygget i 1956, blev senest ombygget i 1973 og er beliggende på en 1.580 m² stor grund. Ejendommen har 9 værelser og har et BBR-areal på 304 m², hvoraf det hele er tinglyst.

Egenskaber

Ejendommen er bygget i ét plan. Der er i øvrigt en udnyttet tagetage, der består af 112 m². Bygningens ydervægsmateriale er bygget af mursten, mens tagmaterialet består af fibercement herunder asbest. Den primære bygning blev senest i 2018 tildelt et energimærke D. Ejendommens hovedsagelige benyttelse er til helårsbeboelse. I kalenderåret 2023 er ejendomsskatten (excl. bidrag og afgifter) 14.226 kr.

Salgs- og vurderingsdata

Seneste tinglyste handel er fra d. 15. februar 2019, hvor værdiansættelsen var 2,1 mio. kr. i en almindelig fri handel, hvor Lyng Sæby ApS købte ejendommen af en eller flere privatperson(er). Det giver en kvadratmeterpris på 3.167 kr. Villaen er af det offentlige vurderet til 2,4 mio. kr., hvoraf grunden udgør 917.000 kr.

Ejerinfo

Ejendommen er officielt ejet af Lyng Sæby ApS, der fortrinsvist beskæftiger sig med køb og salg af egen fast ejendom, mens Ina Susanne Fabricius er estimeret til at være den reelle ejer. Det vurderes, at den reelle ejer har en ejerandel på 100,000 % og ejer ejendommen igennem et holdingselskab. Fra den reelle ejer til villaen er der to led. Den officielle ejer besidder i alt én ejendom i porteføljen, som samlet set danner anlægsaktiver á 2,6 mio. kr. Firmaets primære kontaktperson er Ina Susanne Fabricius, der opererer som direktør. Ser man på den reelle ejer, så har Ina Susanne Fabricius i alt fire ejendomme i porteføljen.

Ofte stillede spørgsmål

Lyng Sæby ApS ejer Lyngvej 7, 9300 Sæby.

Enhedens BBR-areal er 304 m² på Lyngvej 7, 9300 Sæby.

Den primære bygning blev bygget i 1956 på Lyngvej 7, 9300 Sæby.

Prisen var 2,1 mio. kr., da Lyngvej 7, 9300 Sæby senest blev handlet i 2019.

2,4 mio. kr. er vurdering på Lyngvej 7, 9300 Sæby.

Prøv gratis

Arbejder du professionelt med faste ejendomme? Find flere informationer om denne og alle andre danske ejendomme på Resights-platformen. Du kan prøve den helt gratis via nedenstående link.

Prøv gratis